Поиск по этому блогу

Типи угрупувань. Ієрархія.

Угруповання тварин — це такий тип взаємовідносин, за якого особини утворюють стабільні групи, що займають та захищають певну територію.
Ознаки тваринних угруповань:
• постійний обмін інформацією між особинами угруповання;
• підтримання відносно сталих відносин в угрупованні;
• схрещування переважно між особинами певного угруповання.
Угруповання тварин складається з порівняно невеликої кількості особин.
Вивчаючи поведінку тварин різних типів угруповань, К. Лоренц поділив тваринні угруповання на два типи:
а) анонімні;
б) персоніфіковані.
Анонімне відкрите угруповання
Веде зграю лідер-вожак
Анонімні угруповання
Ознаки анонімних угруповань
1. Відсутність складної структури взаємовідносин між окремими особинами:
а) немає ні вожаків, ні тих, хто за ними йде;
б) особини «незнайомі» одна з одною персонально.
2. Дуже згуртовані угруповання.
3. Члени угруповання погоджено реагують на сигнали, які мають для них життєво важливе значення.
Види анонімних угруповань:
• відкриті, у яких особини не проявляють агресії до «чужаків» — особин свого виду, але з інших анонімних угруповань, що тимчасово приєднуються до них;
• закриті, у яких особини проявляють агресію до таких «чужаків».
Персоніфіковані угруповання
Ознаки персоніфікованих угруповань
1. Мають упорядковану структуру:
а) можливий розподіл ролей:
• один домінує над усіма (лідерство);
• один домінує над усіма, другий домінує над усіма, крім першого, і т. д (ієрархія — підпорядкованість нижчого вищому);
б) кожний член «знає» всіх інших «персонально» («в обличчя»).
2. Стабільні, переважно замкнені, що ґрунтуються на стійких взаємовідносинах.
3. Турбота старших особин про цілісність угруповання та безпеку його членів.
Переваги групового способу життя по-лягають у тому, що скупчення значної кількості особин істотно підвищує вірогідність завчасного виявлення небезпеки. Життя в групі пов'язане також з іншими перевагами: підвищенням ефективності активної оборони, можливістю передавати досвід шляхом  навчання.
      Ефект групи виявляеться в тому, що швидкість росту й різні показники обміну речовин залежать від життя в групі. Ефект групи існує  у хребетних тварин. Так, розміри пуголовків земноводних залежать від величини акваріума, хоча корм в ньому є завжди в достатку. Аналогічні явища спостерігають-ся у багатьох риб. Наприклад, риби часто починають метати ікру тільки в тому випадку, коли бачать особину свого виду (самця чи самицю). Ефект групи спостерігається й у голубів, які починають відкладати яйця в присутності інших особин, причому самиця це робить навіть тоді, коли сама себе бачить у дзеркалі
             Звичайна білка  Яскравим прикладом строго одиночного виду може служити звичайна білка. І самці, і самки цього виду протягом усього року живуть окремо. Лише на початку сезону розмноження самець вторгається на територію самки, яка спочатку зустрічає його вороже. Після запліднення пара проводить разом кілька днів, а потім самець знову залишає самку. Самка вирощує молодих білок, які, досягнувши повної самостійності, відразу покидають ділянку своєї матері і розселяються в різних напрямках. Кожна молода білка тепер займає власну ділянку і залишається на ній.
       Леви. Леви є хижими ссавцями і живуть в сімейних групах, так званих прайдах. Прайд складається з одного-трьох самців, кількох статевозрілих самиць і левенят обох статей. Самиці займаються полюванням для прайду, а самці — охороною території. У прайді рідко буває більше трьох дорослих самців, тому що, підростаючи, молоді леви починають відвойовувати верховенство ватажка. Якщо їм це не вдається, їх зазвичай виганяють з прайду, і вони або створюють свій власний, або якийсь час ведуть самотнє життя. Ієрархія всередині прайду або виражена слабко, або зовсім відсутня, що вкрай нетипово для зграйних тварин. Ця особливість виражається в постійних конфліктах всередині прайду і в тому, що, як правило, жоден з левів, навіть дорослий самець, не володіє незаперечним авторитетом. Тому у левів не буває вожака. Незважаючи на те, що дорослий самець є найсильнішою особиною в прайді, він не ухвалює ніяких рішень. Коли йти на полювання, на яку тварину нападати, на яку територію перейти у пошуках здобичі — все це вирішують самиці, але навіть вони не діють згуртовано. На полюванні, як правило, кожен лев сам вибирає собі ціль; іноді вони розбиваються на пари, які діють спільно. Все це дуже незвично для соціальних тварин і говорить про те, що лев'ячий прайд не є зграєю, в загальному розумінні цього слова. Це швидше група сильних осіб, присутніх разом з потреби, але які так і не навчилися діяти як одна команда.Постарілих і хворих левів прайд захищає, так, наприклад, якщо лев не може полювати через травми, отримані на полюванні, його допускають до трапези.











Закріпи свої знання 





ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ!

• Тварини в угрупованнях підтримують постійний обмін інформацією, знаходяться у певних відносно сталих відносинах та створюють пари переважно між собою, а не з тваринами інших угруповань.

• Типи угруповань тварин за К. Лоренцем: анонімні та персоніфіковані.

• Анонімні угруповання тварин не мають структури. Типи анонімних угруповань: відкриті, закриті.

• Персоніфіковані угруповання основані на особистих контактах, де можливий розподіл ролей — ієрархія.

Завданя
Сформуй схему : Ієрархії в тварин ( які типи і які ознаки)

Комментариев нет:

Отправить комментарий