Запишіть в зошит дату та тему уроку.
Опрацьовуючи матеріал - зробіть міні конспект.
Орієнтування тварин
Кожного року мільярди тварин переміщуються на планеті, долаючи значні відстані. Регулярні глобальні переміщення живої маси сполучають в єдину систему віддалені куточки планети,і є основним механізмом, який перетворює всі екосистеми в єдину біосферу.
Таку поведінку тварин називають міграцією.
Міграція тварин (від лат. migratio — переселення, переміщення) — періодичне переміщення тварин «туди і назад» між суттєво відмінними середовищами існування, що просторово віддалені одне від одного. Міграції тварин можуть бути сезонними (наприклад, переліти птахів або кажанів) та добовими протягом одного дня (наприклад, вертикальні міграції планктону у товщі океану). Для здійснення активної міграції тварині необхідне біологічне відчуття часу та напрямку (біонавігація). Міграції вищих хребетних супроводжується втратою територіальності, посиленням стадної поведінки. Найчастіше міграції пов’язані з харчуванням та розмноженням. . Під час міграції тварини стають спокійніші, менше ворогують між собою, бо в них є велика складна задача. Не всі тварини переживуть міграцію туди й назад, бо це потребує чимало зусиль. Слід відрізняти міграції ( періодичні переміщення тварин між середовищами життя) від здатності тварин за певних умов вертатися із значної відстані на свою ділянку проживання.
Цікавий факт
Любителі подорожей
Здатність до міграцій притаманна багатьом тваринам. Фактично в будь якій групі багатоклітинних тварин можна знайти види яким не сидиться на місці. Не рідко трапляється ситуація, коли деякі представники виду мігрують, а інші залишаються осілими. Наприклад, шпаки є мігруючим видом у континентальній Європі, а у Великобританії осілі. Стосовно багатьох видів ми не можемо і досі в повній мірі оцінити наскільки їм притаманні міграції. Більшість жителів міст України можуть протягом року спостерігати граків. Але чи можемо достовірно знати, що граки взимку є тими ж самими птахами, яких зустрічаємо весною? Без спеціальних досліджень важко що не будь стверджувати.
Або ще один птах, якого ми бачимо протягом року: синиця велика. Вважається, що вони осілі і взимку кочують неподалік місця розмноження. Стосовно більшості синиць таке твердження вірне, та декілька років тому синицю, закільцьовану у Вінниці відловили на краю Європи – в Іспанії.
Види, у яких виявлено схильність до сезонних міграцій наявні серед всіх сучасних класів хребетних тварин. Відомі міграції серед комах та ракоподібних. Чи є мігранти серед інших тварин? Більшість безхребетних або переживають несприятливі сезонні зміни впадаючи у сплячку і тому не потребують переміщатись у незвідані далі або взагалі мають тривалість життя менше одного року. Та хто знає, можливо мікроскопічний планктон, віддавшись на волю морським течіям, також є мігрантами? І чи не використовують природні “океанічні траси” деякі черви або молюски?
Для досягнення однієї із цих цілей часом долаються неймовірні відстані. Визнаним рекордсменом є полярний крячок. Ці птахи гніздяться на узбережжі Північного льодовитого океану, а зимують в околицях Антарктики. Методами кільцювання було встановлено, що полярний крячок (до речі, масою якихось 90-120 г) долає щонайменше 20 тисяч кілометрів. Але така цифра вірна, тільки якби птах летів по прямій. Завдяки прикріпленню мінігеолокаторів було встановлено, що представники даного виду щороку, мігруючи з одного кінця світу в інший, пролітають більше 40 тисяч кілометрів в одну сторону! Невеликий метелик сонцевик буряковий (наявний у фауні України; російська назва: “репейница”) часом мігрує на 5000 км.
Способи орієнтування тварин
Орієнтування тварин ( біоорієнтація) – здатність тварин визначати своє положення в просторі, через особин того ж виду тощо.
Орієнтування у тварин – це завжди результат співставлення інформації, отриманої з різних джерел, за допомогою рецепторних систем, тобто органів чуття. Зазвичай тварини орієнтуються на положення сонця та магнітне поле Землі. Багато комах орієнтуються за поляризованим світлом, деякі сприймають ультрафіолетове випромінювання. Птахи та ссавці здатні орієнтуватися не лише за багатьма «земними орієнтирами, а й за положенням Сонця, Місяці та зір.
«Інстинкт дому» – хомінг пояснюється запам’ятовуванням особливостей ландшафту та різними механізмами біонавігації. Найбільш яскраво хомінг виражений у видів тварин з дальніми сезонними міграціями ( вугрі, морські черепахи, багато прохідних риб та перелітних птахів) Прикладом хомінгу, що сформований шляхом штучного добору, може бути поведінка поштових голубів.
Способи орієнтування тварин
Ехолокація
Хемонавігація
Хомінг
Астронавігація
Магнітонавігація
Зорова орієнтація
Акустична орієнтація
Терморецепція
Електронавігація
Як тварини і комахи орієнтуються в просторі
Орієнтація тварин – складний процес, що включає отримання інформації про зовнішній світ по різних каналах зв`язку (рецепторних систем), її обробку, зіставлення в центральній нервовій системі і формування відповідної реакції. Прийом і обробка сигналів складається з розпізнавання образу (інформаційного змісту сигналу) і його локації – визначення положення джерела сигналу по відношенню до організму, що здійснюється різними рецепторними системами.
Оптична орієнтація тварин визначається насамперед можливостями зору органів: очей і інших світлочутливих рецепторів. Останні зазвичай здатні лише реєструвати ступінь освітленості, спектральний склад світла і ступінь його поляризації. Так, у ланцетника, примітивнї хордової тварини, що живе в морському грунті, світлочутливі органи – Очки Гессе – розташовані по всій довжині прозорого тіла, уздовж нервової трубки- вони реєструють, чи все тіло тварини занурене в грунт, тобто захищено від нападу хижака . Образно зір безхребетних і особливо хребетних різко збільшує можливості орієнтації тварин в навколишньому середовищі. Необхідність цього зростає при збільшенні рухливості тварин. Детальність і складність аналізу зримого світу невелика у безхребетних і нижчих хребетних. На загальному тлі вони виділяють лише деякі біологічно важливі сигнали. Жаби, наприклад, «бачать» лише рухомі предмети невеликих розмірів (дрібних тварин) і реагують на швидке затінення ( «ворог») – все інше сприймається ними як байдужий фон. Детальність відображення різко зростає у комах, а також у птахів і ссавців, здатних орієнтуватися не тільки по безлічі «земних» орієнтирів, але і за положенням Сонця, Місяця і зірок (астронавігація). За ним орієнтуються і дрібні раки, що повертаються під час відпливу в море. Руді лісові мурахи здатні враховувати і положення Місяця. «Інстинкт будинку» – здатність повертатися на свою ділянку або в притулок навіть з незнайомого місця – пояснюється запам`ятовуванням характерних особливостей ландшафту і астронавігації. Обов`язкова умова астронавігації – наявність «біологічного годинника», тобто здібності організму орієнтуватися в часі.
Хеморецепція і орієнтація тварин за особливостями хімічного складу середовища особливо широко поширені серед мешканців води і грунту. Прохідні лососеві риби при нерестових міграціях знаходять «рідні» річки по знайомих запахах. Кити при міграціях керуються особливостями хімічного складу води різних морських течій. По запахах орієнтуються наземні тварини при пошуках їжі, міграціях і розселення. В останньому випадку тварини рухаються переважно проти вітру і картина їх розселення відповідає «розі вітрів». Для самців деяких метеликів (сатурній, шовкопрядів) доведена здатність знаходити по запаху самку на відстані до 10 км.
Акустична орієнтація тварин має переваги у водному середовищі і биотопах з густою рослинністю, де можливості зору обмежені. Багато хижаків знаходять і ловлять видобуток по слуху. Сова по шереху визначає місце розташування гризуна на відстані 15-20 м (пасивна локація). Кажани і дельфіни використовують ехолокацію на частотах 20-200 кГц, посилаючи зондувальні сигнали і ловлячи їх відображення (відлуння) від мішені (видобутку) або перешкоди. Ехолокація дозволяє їм орієнтуватися, знаходити і ловити видобуток в темряві. Багато безхребетних (наприклад, планарії), а також комахи (мухи, жуки, терміти) орієнтуються по магнітному полю Землі.
Дайте відповідь на запитання.
1.Які ви знаєте способи орієнтування тварин?
2. Що таке міграція?
3. Які основні причини міграцій?
4. Що таке хомінг?
Комментариев нет:
Отправить комментарий